Prelegenci


Konferencja ma charakter międzynarodowy, obowiązują dwa języki wykładowe: polski i francuski. Obrady i sesje będą odbywały się w języku polskim lub będą tłumaczone na bieżąco. Natomiast wszystkie testy wystąpień będą tłumaczone na język fr i hiszpański, żeby umożliwić zagranicznym gościom włączenie się w dyskusje plenarne. 

Lista prelegentów będzie jeszcze uzupełnieniana i modyfikowana nieznacznie

   ***

 Tomasz Cez - reżyser, eseista, autor przedstawień operowych i dramatycznych, performansów poetyckich, słuchowisk i spektakli dla dzieci. Reżyserował w Teatrze Polskim i Teatrze Dramatycznym w Warszawie, Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Nowym w Krakowie, Operze Wrocławskiej, teatrze Wielkim w Poznaniu. Współpracuje z Fundacją Miasto Literatury. Autor książek o operze (Arioso; Powroty Dionizosa; "Król Roger" Szymanowskiego i Iwaszkiewicza; Pasja 20.21, Powroty Chrystusa). Ostatnio dla Festiwalu Opera Rara w Krakowie zrealizował przedstawienie Casandra & Just do utworów Benedetto Marcello i Dawida Langa (Cricoteka premiera 1 lutego 2019). Przygotowuje polską premierę Lolity Vladimira Nabokova w adaptacji Edwarda Albee'ego (Teatr Nowy w Łodzi, premiera 31 maja 2019).

Gustavo Dessal - psychoanalityk  w stopniu A.M.E, członek Association Mondiale de Psychanalyste (AMP) i  Hiszpańskiej Szkoły Lacanowskiej, mieszka w Madrycie. Ma rozwiniętą praktykę prywatną, daje wykłady w wielu krajach. Opublikował także wiele książek o psychoanalizie i fikcji. Jego książki są tłumaczone na język angielski, francuski, włoski, rumuński i portugalski. Jednymi z jego najbardziej znanych tytułów są "Surviving Anne" oraz "El retorno del pendulo" napisane razem z Zygmuntem Baumanem.

Paweł Dybel - profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Stypendysta Fundacji im. Alexandra Humboldta, DAAD, DFG, The Mellon i innych. Wykłady i seminaria na uniwersytetach w Bremie, Berlinie, Londynie i Buffalo. Główne pola badawcze: filozofia współczesna (hermeneutyka, poststrukturalizm), dzieje psychoanalizy w Polsce, związki filozofii i psychoanalizy z literaturą. Trzykrotnie nominowany do nagrody im. J. Długosza. publikacje (wybór): Granice rozumienia i interpretacji. O hermeneutyce H.D. Gadamera (Kraków 2004), Okruchy psychoanalizy Kraków 2007), Dylematy demokracji (Kraków 2015), Psychoanaliza - ziemia obiecana (Kraków 2016), Psychoanalytische Brocken. Philosophische Essays (Wurzburg 2016), Mesjasz, który odszedł. Bruno Schulz i psychoanaliza (Kraków 2017).

Serge Dziomba - psychoanalityk z tytułem Analyste Praticien (AP), posiada Państwowy Dyplom specjalisty kuratora, ukończył Wydział Psychoanalizy na Uniwersytecie Paris VIII, posiada tytuł magistra psychologii klinicznej i psychopatologii uzyskany na uniwersytecie Rennes II, członek Association Mondiale de Psychanalyse (AMP), Ecole de Cause Freudienne (Szkoły Sprawy Freudowskiej), New Lacanian School, Koła Krakowskiego Psychoanalizy NLS. Publikował w czasopismach psychoanalitycznych artykuły o klinice psychoanalitycznej, o superwizji zespołów w zakresie tematyki społecznej i medyczno-psychologicznej, a także refleksje na temat psychoanalizy i polityki. Członek stowarzyszenia Association de la Cause Freudienne we Francji i Normandii, gdzie jest animatorem i kierownikiem Seminarium Wewnętrznego. Praktykuje jako psychoanalityk w Hawrze. Regularnie uczestniczy w działalności Koła Krakowskiego NLS gdzie prowadzi wiele seminariów.

Mariusz Gajewski - Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II w Krakowie. Psycholog i pedagog, filozof i terapeuta. Studiował w Polsce, Włoszech i USA. Szkolił się w zakresie terapii małżeństw i rodzin na Wydziale Psychologii i Terapii Rodzin w Seton Hall University i odbył staż w Logan Hall - Community Education Centers w New Jersey, USA. Obecnie zatrudniony jako pracownik naukowo-dydaktyczny na Wydziale Nauk Społecznych na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła w Krakowie. W obszarze zainteresowań klinicznych koncentruje się na badaniu i terapii zaburzeń zachowania, psychologii zdrowia i psychologii doświadczenia religijnego. W Centrum badań nad Traumą i Dysocjacją przy Uniwersytecie SWPS w Katowicach jest członkiem zespołu realizującego projekt pt."Zmiany zachowania i tożsamości u osób korzystających lub kierowanych na egzorcyzm".

Arkadiusz Garczyński - psychiatra dzieci i młodzieży od lat związany ze środowiskiem lacanowskim w Polsce, członek Koła Krakowskiego NLS

Małgorzata Gorzula (AP) - członek Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS i NLS oraz Association Mondiale de Psychanalyse, Przyjmuje pacjentów, prowadzi superwizje, kieruje punktem konsultacyjnym w siedzibie Kola: spotkania dyskusyjne, studiowanie literatury fachowej, omawianie przypadków wg. dowolnych podejść terapeutycznych. Przetłumaczyła książkę Philippe'a Lacadee "Le malentendu de l'enfant" (Nieporozumienie wokół dziecka).

Antoni Grzybowski - psycholog, doktorant w Instytucie Psychologii UJ

Monika Gzyl - psycholog, psychoterapeutka w trakcie całościowego szkolenia terapeutycznego organizowanego przez Oddział Leczenia Zaburzeń Osobowości i Nerwic Szpitala Specjalistycznego im. J Babińskiego w Krakowie, atestowanego przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Członkini Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS. Prowadzi psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Hańbowski Wojciech - psychoanalityk szkoleniowy, psychoanalityk dzieci i młodzieży w Polskim Towarzystwie Psychoanalitycznym i Instytucie Studiów Psychoanalitycznych im H. Segal gdzie kieruje również Poradnią. Członek Zespołu ds. zdrowia psychicznego przy Ministrze Zdrowia

Alina Henzel-Korzeniowska - psychoanalityk Analyste Practicien, prezes Krakowskiego Koła Psychoanalizy NLS, członek NLS i Association Mondiale de Psychanalyse, delegat reg. EuroFederation of Psychoanalysis, psycholog (UJ), certyfikowany seksuolog, absolwent Graduate School for Social Research, IFiS PAN, współpraca z Wlkp. Centrum Seksuologii. Od 1990 praca na rzecz rozwoju psychoanalizy lacanowskiej w Polsce. Od 2004 gabinet psychoanalityczny i CUP Imparo (właściciel). Wcześniej: 1/ działania nauk.-dyd: III Klinika Chir. AM, Akad. Pedag, Inst. Zdrowia Publicz. CM UJ, 18 projektów  badaw, staże (Univ.of Maastricht i Nijmegen, Sheffield-UK, Nationale de la Sante Publique Rennes, Univ.of Columbia USA,), 37 publikacji, 2/psychoterapeuta w Por.dla Młodzieży TRR (kierownik), Pracownia Praktycznych Umiejętności Psychologicznych i CUP Impuls (właściciel).

 Emila Kaczmarczyk - psycholog, w trakcie szkolenia do certyfikatu psychoterapeuty psychoanalitycznego w Instytucie Studiów Psychoanalitycznych im. Hanny Segal (ISPHS). Prowadzi psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych w Poradni ISPHS w Warszawie

Beata Kicińska - absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Jagiellońskiego, psychoterapeuta, certyfikowany trener Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, szkoliła się w różnych podejściach teoretycznych, m.in. ukończyła całościowe szkolenie systemowo-psychdynamiczne w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członek Zespołu Terapi Dziecka i Rodziców w SPPP Krakowski Ośrodek Terapii, gdzie prowadzi terapię indywidulną i grupową dzieci oraz pracuje z rodzinami. Autorka programów terapii grupowej dzieci opartych na zabawie "Miasteczko" (dla dzieci 7-9lat) i współautorka programu "Kraina" (dzieci 11-12 lat). W ramach praktyki prywatnej prowadzi także psychoterapię dorosłych. Szkoli w zakresie terapii indywidualnej grupowej dzieci w Ośrodku Szkoleń Systemowych oraz Ośrodku Psychoterapii, Rozwoju i Edukacji.

Małgorzata Ławniczek - członek Koła Krakowskiego NLS od 2002r., specjalista psycholog kliniczny, certyfikowany psychoterapeuta i superwizor aplikant SNP i TR Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. 

prof. dr hab. Janusz A. Majcherek – filozof i socjolog kultury, autor wielu artykułów i monografii naukowych, m.in. Bóg bez znaczenia (Warszawa 2015), Etyka powinności (Warszawa 2011), Kultura, osoba, tożsamość (Kraków 2009), Demokracja, przygodność, relatywizm (Warszawa 2007). Dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego, kierownik Katedry Socjologii Kultury, ceniony publicysta („Rzeczpospolita”, „Tygodnik Powszechny”, Interia.pl) laureat Nagrody Kisiela za rok 2003. Wiceprzewodniczący krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego, organizuje i prowadzi w klubie Piec Art comiesięczne debaty pod nazwą „Biesiady Filozoficzne”, w których uczestniczą liczni przedstawiciele krakowskich środowisk akademickich i naukowych. Redaktor naczelny czasopisma „Studia Sociologica”.

Agnieszka Piotrowska - nagradzana brytyjska (urodzona w Polsce) twórczyni filmów, autorka i teoretyczka. Popularność przyniósł jej ikoniczny film dokumentalny "Married to the Eiffel Tower" z 2008r. Zajmowała się tworzeniem filmów dla BBC, Channel 4, Channel 5, National Geographic i Discovery. Od 2012 roku Piotrowska zaangażowała się w tworzenie filmów o Zimbabwe eksplorujących dynamikę relacji pomiędzy historią, tożsamością, pamięcią i gender w kulturze postkolonialnej. W nurt ten wpisuje się też jej najnowszy film, oparty na sztuce Stanleya Makuwe "Repented" 2019. jako autorka i teoretyczka jest znana z różnych publikacji dotyczących relacji pomiędzy psychoanalizą, filozofią i filmem, m. in. "Psychoanalysis and Ethics in documentary film" (2014), The Nasty Woman and the neo femme fatale in contemporary cinema (2019).

Bartosz Puk - psychoanalityk, członek Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego (PTPa), International Psychoanalytic Association (IPA). Członek zwyczajny, superwizor i terapeuta szkoleniowy Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej (PTPP). Współprowadzi szkolenie PTPP Dolnośląskiej Szkoły Psychoterapii Psychoanalitycznej i portal dla psychoterapeutów "Kuźnia i kuchnia psychoterapii" (https://kuzniapsychoterapii.pl).  Członek "Group One", grupy psychoanalityków IPA prowadzących dyskusje kliniczne na osi miast Oslo - Telawiw - Mediolan - Barcelona - Berlin - Kraków. Pracuje psychoanalitycznie w praktyce prywatnej na krakowskim Salvatorze.

prof. dr hab. med. Krzysztof Rutkowski - specjalista psychiatra, psychoanalityk jungowski (członek rzeczywisty International Association of Analytical Psychology w Zurichu z uprawnieniami do prowadzenia analizy szkoleniowej i superwizji), psychoterapeuta i superwizor Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, kierownik Katedry Psychoterapii UJ CM i kierownik Zakładu Psychoterapii SU.

dr Andrzej Serafin – doktor filozofii, tłumacz, adiunkt w Katedrze Metafizyki i Ontologii IFiS UP w Krakowie, członek redakcji kwartalnika „Kronos”, organizator letniej szkoły platonizmu “Akademia Platońska” w Lanckoronie. Tłumaczył Platona (“Uczta”, “Epinomis”), Jacoba Taubesa (“Zachodnia eschatologia”), Rainera Marię Rilkego (“Cézanne”) oraz szereg rozpraw autorów takich jak Walter Benjamin, Hans-Georg Gadamer, Franz Rosenzweig, Peter Sloterdijk, György Lukács, W. H. Auden, Martin Buber, Gershom Scholem, Carl Schmitt, Joachim z Fiore, G. W. F. Hegel, Martin Heidegger, Alexandre Kojève, Jean-Luc Nancy, Hugo von Hofmannsthal, Allan Bloom, Leo Strauss, Mikołaj z Kuzy.

Dariusz Christophe Szymor - francusko-polski aktor i reżyser teatralny, absolwent CNSAD (Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna w Paryżu). Przez 6 lat współpracował z międzynarodowym zespołem Bred In The Bone realizującym spektakle i prowadzącym warsztaty teatralne w całej Europie (Instytut Grotowskiego we Wrocławiu, Theatre de Menilmontant w Paryżu, Rosebruford College w Londynie. Grał również w filmach, m.in. Kret, w reżyserii R. Lewandowskiego oraz w serialu TVN "Wielkie ucieczki". jest reżyserem pierwszego spektaklu Teatru Nowe Przestrzenie p.t. "Przebudzenie wiosny" według tekstu Franka Wedekinda.

Bogdan Wolf - psychoanalityk orientacji lacanowskiej, mieszkający w Londynie gdzie pracuje w prywatnej praktyce. Jest członkiem "London Society", "New Lacanian School" (AP), Koła Warszawskiego NLS  i "Association Mondiale de Psychoanalyse". Prowadzi seminaria w oparciu o nauczanie Lacana. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym pisma Szkoły lacanowskiej "Psychoanalyticcal Notebooks" oraz redagował jego ostatnie specjalne wydanie poświęcone impasom demokracji. Jest też autorem książek, artykułów i przekładów. Ostatnia jego książka ukazała się w lutym tego roku nakładem "Routledge" i nosi tytuł "Anxiety between desire and the body - what lacan says in Seminar X".